Nezaměstnanost v lednu 2018

Zveřejněno: 19. 2. 2018

foto
 

Praha - Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta z prosincových 3,8 procenta. Meziměsíční růst pokračoval, ale proti prosinci zpomalil. Jedná se navíc o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo zhruba 289.000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231.000. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 5,3 procenta.

Vývoj na trhu práce je podle Úřadu práce pro tuto část roku obvyklý, ubylo sezonních prací. Ve srovnání s předchozími lety je ale situace příznivější. "Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezonní vlivy téměř vyrovnat," sdělila mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

 

Z jednotlivých krajů byla opět nejvyšší nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji s 5,9 procenta. Nejnižší byla znovu nezaměstnanost v Praze, kde zůstala stejně jako v prosinci na 2,3 procenta.

Ve srovnání okresů byla v lednu nejnižší nezaměstnanost v okresech Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, a to shodně 1,4 procenta. Nejvyšší podíl nezaměstnaných mělo Karvinsko s 8,1 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v lednu v Česku v průměru 1,3 uchazeče. Nejmenší konkurence byla v okresech Pardubice a Praha-východ, v obou regionech připadalo na místo 0,2 uchazeče. Nejvíce lidí na jedno místo bylo na Karvinsku, a to osm.

Nezaměstnanost bude v dalších měsících klesat, říkají analytici

Nezaměstnanost v dalších měsících s nástupem sezónních prací bude klesat. Na trhu práce se tak bude prohlubovat problém firem najít vhodné pracovníky, protože počet volných pracovních pozic se přibližuje počtu uchazečů o práci. Vyplývá to z komentářů analytiků oslovených dnes ČTK.

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta z prosincových 3,8 procenta. Jde o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Bez práce bylo zhruba 289.000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231.000.

"Zvyšování nezaměstnanosti na přelomu roku není nic nového, jde jen o pravidelně opakující se jev spojený s koncem úvazků na dobu určitou v závěru roku. Hned v následujících měsících totiž nepochybně dojde k rychlému poklesu počtu nezaměstnaných a míra nezaměstnanosti se brzy opět přiblíží třem procentům," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

 

Letos se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka na pracovním trhu ještě zvýrazní trendy z loňského roku. "Vzhledem k neutuchajícímu zájmu podniků o další zaměstnance je reálné, že v průběhu letošního roku počet nabízených volných pracovních míst skutečně přesáhne počet nezaměstnaných. Nedostatek zaměstnanců bude tlačit na silný růst mezd napříč odvětvími," uvedl. Podíl nezaměstnaných i podle něj letos dále klesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude proti předchozím letům pozvolnější.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera se v současnosti nezaměstnanost nachází na tak nízkých hodnotách, že bude ve srovnání s minulými roky klesat pomaleji. "V letošním roce se tak ekonomika dostane do situace, kdy volný počet pracovních míst bude převyšovat počet uchazečů o práci," uvedl.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vše nasvědčuje tomu, že trh práce zlomí během letošního jara další rekordy. "Během jara může podíl nezaměstnaných atakovat hranici tří procent. Ta podle mého názoru ale celorepublikově spíš nepadne," uvedl. Limitem dalšího poklesu budou podle něj zdravotní omezení nezaměstnaných, jejich možnosti dojíždět za prací, ale i jejich ochota pracovat.

"Boj o zaměstnance prohrávají výroby s nízkou přidanou hodnotou, které si nemohou dovolit navyšovat mzdové náklady. Takzvané montovny budou postupně vytlačovány z trhu a jejich místo zaujmou efektivněji fungující firmy," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

 

Zdroj: www.ceskenoviny.cz/