Nezaměstnanost znovu klesla, v květnu na 3,2 procenta

Zveřejněno: 09.06.22

 

Nezaměstnanost v Česku

Pracovní trh nadále ovlivňují sezónní práce, které jsou v plném proudu především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě.

S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance.

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od ruského napadení Ukrajiny 68 885 tamních občanů, ke konci května v ČR pracovalo 56 388 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou.

Nejvíce z nich v Plzeňském a Středočeském kraji a v Praze. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě, v dopravě, případně si našli sezonní práci.

Příchod Ukrajinců pracovní trh zatím nijak výrazně neovlivnil.

Nastupují zpravidla na dlouhodobě neobsazené pozice. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali. Zároveň ale platí, že do ČR přicházejí/přicházeli především ženy.

Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu.

Nejméně lidí bez práce je na Pardubicku

Nejvíce lid bez práce je tradičně v Ústeckém kraji, kde v květnu dosáhla míra nezaměstnanosti 5,1 procenta. O tři desetiny nižší nezaměstnanost pak má Moravskoslezský kraj.

Třetí nejvyšší nezaměstnanost pak evidují na Karlovarsku (3,8 procenta). Naopak nejnižší nezaměstnanost je nadále na Pardubicku, a to jen 2,1 procenta.

Průměrný věk nezaměstnaných se meziročně zvýšil z 43,1 roku na 43,8 roku.

V meziročním srovnání poklesl podíl nezaměstnaných osob ve věkové skupině do 29 let, naopak se zvýšil podíl těch v kategorii 50 plus.

Bez práce jsou nejčastěji lidé s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Meziročně však nejvíce klesl počet uchazečů s vyučením (o 20 965) a se střední školou (o 13 289).

Podle statistického úřadu Eurostat je v Česku nezaměstnanost nejnižší v celé Evropské unii. V dubnu dosáhla podle jeho propočtů na 2,4 procenta, přičemž průměr v EU je 6,2 procenta.

 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nezamestnanost-znovu-klesla-v-kvetnu-na-32-procenta-40399422