Nezaměstnanost byla v listopadu nejnižší za 23 let

Zveřejněno: 10. 12. 2019

 

Nezaměstnanost v Česku
Nezaměstnanost v Česku Foto: Novinky

 

K poslednímu listopadu úřad evidoval přes 197 tisíc uchazečů o zaměstnání, v roce 1996 šlo o téměř 176 tisíc lidí.

Podle úřadu nízkou nezaměstnanost i nadále ovlivňuje příznivý stav české ekonomiky. Zaměstnavatelé mají momentálně zájem o nové zaměstnance v technických profesích v dělnických pozicích, hledají ale i pracovníky na vyšší pozice.

Nejvyšší v Karviné, nejnižší na východě Prahy

„V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací a pracovních úvazků na dobu určitou, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,” dodala ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Nejméně nezaměstnanost trápí okresy Praha-východ (1,1 %), Rychnov nad Kněžnou (1,2 %) a Pelhřimov (1,3 %). Naopak nejvíce tento problém pociťují v okresech Karviná (6,4 %), Ostrava-město (4,9 %), Bruntál a Chomutov (oba 4,7 %).

Česko se blíží plné zaměstnanosti

„Nezaměstnanost v Česku je skutečně extrémně nízká. V problematických okresech na severu Čech nebo ve Slezsku už není sehnat práci tak náročné jako dřív,” sdělila Novinkám ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

„Myslím, že by se o Česku dalo říci, že se aktuálně blíží stavu takzvané plné zaměstnanosti, protože v ekonomice nelze docílit nulové nezaměstnanosti,” dodala.

 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nezamestnanost-byla-v-listopadu-nejnizsi-za-23-let-40306414