image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O společnosti > Aktuality > Jaké slevy vám mohou snížit daň

Jaké slevy vám mohou snížit daňO školkovné nebo slevu na studenta lze kvůli změnám v rámci vládního konsolidačního balíčku žádat letos naposledy. Slevu na manželku bude možné uplatnit i za rok 2024, ale podmínky pro čerpání se zpřísní.

O roční zúčtování daně mohou žádat zaměstnanci, kteří nemají povinnost sami podávat daňové přiznání. Tedy loni pracovali jen pro jednoho zaměstnavatele nebo více zaměstnavatelů postupně za sebou a měli příjmy pouze ze zaměstnání.

Pro uplatnění školkovného je nutné doručit potvrzení od školky a pro slevu na manželku její čestné prohlášení.

Od příštího roku školkovné a sleva na studenta zaniknou a sleva na druhého z manželů s příjmy do limitu se omezí pouze pro případ péče o dítě do tří let.

 

Co lze uplatnit

Odpočty

Patří sem úroky z úvěru na bydlení, dary, vklady na životní pojištění a důchodové spoření či příspěvky odborům.

Maximální daňový odpočet úroků z úvěru na vlastní bydlení je pro loňský rok 150 tisíc Kč. Pokud ale došlo ke koupi bytu před rokem 2021, platí původní maximální limit 300 tisíc Kč.

U vkladů na smlouvu o životním pojištění je to 24 tisíc Kč. Stejný strop platí u penzijních smluv, kde se ale hodnotí vlastní vklady nad 12 tisíc Kč a pro maximální odpočet musejí souhrnné roční vklady činit 36 tisíc Kč a více.

 

Roční slevy

Sleva na poplatníka, studenta či daňové zvýhodnění na děti se může uplatňovat už při výpočtu čisté měsíční mzdy.

Naproti tomu slevu na manželku (manžela) a školkovné lze uplatnit až za celý rok v ročním zúčtování daně.

Tato sleva činí 24 840 Kč, na držitele průkazu ZTP/P je dvojnásobná. Podmínkou je, že pár neměl roční vlastní rozhodné příjmy vyšší než 68 tisíc Kč, přičemž například rodičovský příspěvek se do těchto příjmů nepočítá.

Školkovné na každé dítě lze uplatnit maximálně v částce 17 300 Kč.

 

https://www.novinky.cz/clanek/finance-jake-slevy-vam-mohou-snizit-dan-40459513