image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O společnosti > Aktuality > Nezaměstnanost je v Česku znovu rekordně nízko

Nezaměstnanost je v Česku znovu rekordně nízkoNezaměstnanost se tak v uplynulém měsíci vrátila na dosavadní nejnižší hodnoty z května a června letošního roku.

Zaměstnavatelé nabízeli v říjnu víc než 337 tisíc volných pracovních míst. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat Eurostatu nejméně lidí bez práce v celé EU.

I v uplynulém měsíci trval zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance především v technických profesích na dělnických, ale i vyšších pozicích. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona.

„Klesá jak počet, tak i podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Jen za uplynulý rok se snížil v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 6,8 procentního bodu,” řekla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. „Tato čísla potvrzují, že se daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří kvůli různým bariérám dosud velmi obtížně hledali práci.”

Nejnižší nezaměstnanost je v Pardubickém kraji (1,8 procenta) a Praze, nejvyšší v Moravskoslezském kraji - 4,1 procenta.

„Míra nezaměstnanosti se pravděpodobně nachází na úplném dně. V dalších měsících se bude nezaměstnanost navyšovat s tím, jak bude klesat teplota a omezí se práce ve stavebnictví či zemědělství,” komentoval ekonom Komerční banky Michal Brožka.

„Nicméně s ohledem na snižující se aktivitu výrobního sektoru se domníváme, že míra nezaměstnanosti se bude v příštím roce mírně zvyšovat v důsledku zpomalení české ekonomiky,” dodal.

Více informací