Nezaměstnanost na konci roku roste pravidelně. S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či ve stavebnictví a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost.
Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Na přibližně tři čtvrtiny volných míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak jsou místa vhodná i pro cizince.
Bez práce jsou nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 42,8 roku.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v prosinci v Ústeckém kraji, činila tam 5,7 procenta. Naopak v Praze byla míra nezaměstnanosti 2,8 procenta, nejméně v ČR. Pod tři procenta se dostala ještě ve Zlínském a Plzeňském kraji.
Nezaměstnanost se téměř rok v podstatě nezměnila
Navzdory chabým výsledkům české ekonomiky způsobeným útlumem v řadě odvětví na trhu práce se situace nijak zásadně nezměnila. Nárůst nezaměstnanosti v prosinci byl sezonní, dokonce lze říct, že očištěná nezaměstnanost se vlastně už téměř rok v podstatě ani nezměnila.
Na českém trhu práce přetrvává negativní skutečnost, a sice že nízký podíl lidí bez práce znamená problém pro firmy při hledání nových pracovníků a v důsledku to dlouhodobě nic dobrého nepřináší ani zaměstnancům. Ti z obavy o budoucí příjmy zůstávají na svých pozicích bez možnosti růstu.
V lednu statistika nezaměstnanosti vykáže podobně mírný nárůst, poté už ale začne klesat k nižším hodnotám.