image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O společnosti > Aktuality > Průměrná mzda se zvýšila, reálně ale dál klesá

Průměrná mzda se zvýšila, reálně ale dál klesáV celém roce 2022 dosáhla inflace 15,1 procenta a nominální růst mezd byl 6,5 procenta. Reálně se tedy mzda snížila o 7,5 procenta.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, byl v posledním čtvrtletí loňského roku 37 463 Kč, meziročně tak vzrostl o rovných devět procent. U mužů medián dosáhl 40 232 Kč, u žen 34 554 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18 666 Kč a 70 514 Kč.

Nominálně se mzda v meziročním srovnání zvýšila v každém kvartálu loňského roku. V prvním čtvrtletí to bylo o 7,3 procenta, ve druhém o 4,4 procenta a ve třetím o 6,2 procenta. Reálně ale v každém čtvrtletí loňského roku klesla. Bylo to postupně o 3,5 procenta v prvním čtvrtletí, 9,8 procenta ve druhém a 9,7 procenta ve třetím.

Nejvíce v posledním čtvrtletí loňského roku rostly mzdy ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Bylo to o téměř 15 procent. Naopak o 0,3 procenta klesly mzdy ve vzdělávání. Ve zdravotní a sociální péči byl nárůst pouze 4,5 procenta.

Za celý loňský rok dosáhla průměrná mzda 40 353 korun. V meziročním srovnání to bylo o 2450 korun více, tedy o 6,5 procenta. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 15,1 procenta, reálně se proto mzda snížila o 7,5 procenta.

Ekonomové čekají zlepšení až ve druhé polovině roku

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank bude mzdový vývoj v následujících čtvrtletích podobný poslednímu kvartálu 2022. To znamená, že inflace bude mít nadále navrch proti nominálnímu růstu mezd. Ty zřejmě reálně přestanou klesat ve druhé polovině roku, a to spíš v důsledku poklesu inflace než akcelerace mezd. K viditelnému růstu reálné mzdy se ale vrátíme až příští rok.

S tím, jak inflace bude v průběhu roku klesat a ve druhém pololetí 2023 již bude pod úrovní 10 procent, tak by pokles reálné mzdy měl pokračovat pouze v letošním prvním pololetí, zatímco druhá polovina roku by již měla být ve znamení oživení meziročního růstu průměrné reálné mzdy.

Více informací